top of page

Varikoselde Tedavi

Hastalığın tedavisinde kullanılan yöntemler

Uzun yıllardan beri  varikosel erkek infertilitesinin önemli bir nedeni olarak kabul edildi, çünkü çok sayıda çalışma varikoselektomi sonrası semen parametrelerinde iyileşme gösterdi.

Mevcut kanıtlar, belgelenmiş infertilitesi olan çiftlerde varikoselektominin semen kalitesi ve gebelik sonuçları üzerinde yararlı bir etkisi olduğunu göstermektedir.

Varikoselektomi sonrası erkeklerin yüzde 10 ila 20'sinde varikosel nüksedebilir. Bu oran deneyimli bir cerrahi ve mikroskobik işlem ile düşebilir.  

Microscopic-Varicocelectomy.webp

Mikroskopik Varikoselektomi

Mikroskobik Varikoselektomi, kasık bölgesinde yaklaşık 2 ila 3 cm'lik bir kesiden girilerek hastalıklı damarların cerrahi mikroskop yardımıyla tespit edilmesi ve bağlanması işlemidir. Ameliyatın mikrocerrahi yöntemiyle yapılmasının en büyük nedeni, mikroskopla atardamar, lenf damarı ve toplardamar ayrımının kolay olmasıdır. Böylece atardamarlara ve lenf damarlarına zarar vermeden bu damarların yapılarını koruyarak sadece hastalıklı damarları bağlamak mümkündür. 

pexels-mart-production-7089288.jpg

Laparoskopik varikoselektomi

Göbek deliğinizin hemen altında bir kesim ve dar aletlerin yerleştirilmesi için 1 mm'lik iki küçük kesim daha yapılır. Varikoselin görüntülenmesi için tüp benzeri teleskopik kamera kullanılır ve özel olarak tasarlanmıştır.

Damarı klipslemek ve kesmek için cerrahi aletler kullanılır. Deri kesileri eriyen dikişlerle kapatılır.

WHAT-IS-LAPAROSCOPY.jpg
bottom of page