top of page

Varikosel Hakkında Merak Ettikleriniz

 • Varikosel neden oluşur?
  Varikosel, her yaşta ortaya çıkabilir, ancak en sık gençlerde görülür. Varikoselin oluşma nedeni kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bununla birlikte, varikosel genellikle damarlar genişlediğinde veya damar duvarı zayıfladığında kan birikmeye başladığında ve damarlarda varis oluştuğunda ortaya çıkar. Bazen damarlardaki kapakçıklar hasar görerek damarda düzensiz kan akışına neden olur ve ağrılı varikosel semptomlarına neden olur.
 • Varikosel testisi nasıl etkiler?
  Çok sayıda teori olsa da karından sıcak kanın testise doğru taşınması ile olduğu en popülerdir. Testisler, normalde vücut sıcaklığının yaklaşık 3 derece altında en iyi şekilde çalışır, bu nedenle bu daha sıcak kan, sperm ve testosteron yapma yeteneğini etkileyebilir. Diğer teoriler; testis üzerindeki kitle etkisi ve testis damarının üst kısmına yakın bir yerde bulunan böbrek üstü bezinden testisin çeşitli kimyasallara maruz kalmasını içerir.
 • Varikosel neden sol tarafta daha sık görülür?
  Varikosel vücut anatomisi nedeniyle sol tarafta diğer tarafa göre daha sık görülür. Testislere olan kan akışı sağ tarafa göre sol tarafta daha fazladır. Bu durum, sol tarafı varikosel geliştirmeye daha yatkın hale getirir. Varikosel genellikle erkek ergenlik çağındayken ortaya çıkar çünkü bu yıllarda kan akımı diğer yaş sınırlarına göre daha fazladır.
 • Varikosel hangi problemlere neden olur?
  Varikosel üç ana soruna neden olabilir: kısırlık, testis tarafından azalmış testosteron üretimi ve ağrı. Bu nedenle, bu sorunlardan biri hakkında endişe nedeni olmadıkça genellikle tedavi edilmezler. Bazı durumlarda varikosel, azoospermiye veya ejakülatta tam sperm yokluğuna neden olabilir. Önemli bir husus, daha büyük varikosellerin daha büyük yan etkilere sahip olduğudur.
 • Varikosel kendi kendine düzelir mi?
  Hayır. Varikosel bir kez oluştuktan sonra kendi kendine düzelmez ve gerilemez. Gerilemesini beklemektense varikosel için üroloji doktoruna görünmeniz daha iyi bir seçenektir.
 • Varikosel ağrı yapar mı?
  Varikoselli hastaların çoğunda ağrılı semptomlar görülmez. Bununla birlikte, bazı hastalar, etkilenen testislerde hafif ağrı veya rahatsızlık bildirmektedir. Nadiren varikosel, kişinin hayatını engelleyen yoğun testis ağrısına neden olur. Varikoselden kaynaklanan ağrı, ayakta dururken veya uzun süre aktifken daha sık görülür.
 • Varikoselim var. Nelerden kaçınmalıyım?
  Varikoseliniz varsa daha kötüye gitmesini önlemek için kaçınmanız gereken bazı şeyler vardır: Dar giysiler giymeyin. Ağırlık kaldırmamaya özen gösterin. Etkilenen tarafa olabilecek travmadan korunun. Destek giymeyin rahatsızlığa neden olabilir Büyük varikoseliniz varsa cinsel aktiviteye girmeyin.
 • Varikoselim var. Diyet kısıtlamaları nelerdir?
  C. Varikoseliniz varsa birkaç diyet kısıtlaması vardır. Yüksek lifli olmayan gıda maddelerinden genellikle kaçınılması önerilir. Varikosel sırasında size yardımcı olabilecek bazı yiyecekler vardır: Tam tahıllı ekmek Mısır gevreği Pirinç Makarna Az yağlı süt yoğurt Fındık Yumurtalar Fasulye Balık Tavuk Peynir koyu yeşil sebzeler
 • Ameliyat sonrası hastanede kaç gün geçirilir?
  Mikrocerrahi varikoselektomi ayakta tedavi prosedürüdür, bu nedenle hastalar genellikle aynı gün eve giderler.
 • Varikoselektomi ameliyatından sonra ne zaman işe dönebilirim?
  Genellikle, bir kişi varikosel ameliyatından 2-3 gün sonra işine devam edebilir. Ancak, bu durum yapmakta olduğunuz mesleğin türüne de bağlıdır. Tedaviden sonra işe devam etmek için her zaman bize danışmanız tavsiye edilir. Varikosel tedavisi sonrası size yardımcı olacak birkaç ipucu vardır: Varikosel ameliyatından sonra hızlı yürümeyin. Yorucu aktivitelerden kaçının. Kabızlığı önlemek için lif açısından zengin yiyecekler yiyin.
bottom of page