top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıTurgay Akgül

Varikosel ve Erkek Kısırlığı

Birçok erkekte testisleri tutan kese olan skrotumda genişlemiş damarlar vardır. Doktorlar bu damarları varikosel olarak adlandırır. Varikoseli olan birçok erkekte herhangi bir belirti görülmez, ancak bazılarında doğurganlık sorunları olabilir.


Varikosel yaygındır ve erkeklerin yüzde 10 ila 15'ini etkiler. Testiste varikosel varlığına ilişkin raporlar, Yunan hekim Celsus'un belirttiği gibi M.S. 1. yüzyıla kadar uzanmaktadır: "Damarlar testisin üzerinde şişmiş ve bükülmüştür, bu da beslenmesi bozulduğu ölçüde diğerinden daha küçük hale gelir. " Varikoselin infertilite ile ilişkili olabileceğine dair ilk bildirim, varikoselin cerrahi onarımının sperm kalitesini artırdığı gösterildiğinde 19. yüzyılın sonu ile 20. yüzyılın başı arasında yapılmıştır.

varikosel olan erkek

Varikoselin infertilite ile ilişkilendirilmesinin en önemli nedeni, infertilite kliniklerine başvuran erkeklerde, genel popülasyondaki erkeklere kıyasla 2-3 kat daha sık görülmesidir.Yani infertil erkeklerde varikosel normal erkeklere göre daha fazla görülmektedir.


Uzun yıllardan beri varikosel erkek infertilitesinin önemli bir nedeni olarak kabul edildi, çünkü çok sayıda çalışma varikoselektomi sonrası semen parametrelerinde iyileşme (%30 ila %60) gösterdi. Mevcut kanıtlar, belgelenmiş infertilitesi olan çiftlerde varikoselektominin semen kalitesi ve gebelik sonuçları üzerinde yararlı bir etkisi olduğunu göstermektedir. Varikoselektomi sonrası erkeklerin yüzde 10 ila 20'sinde varikosel nüksedebilir. Bu oran deneyimli bir cerrahi ve mikroskobik işlem ile düşebilir.


Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page